Nierzadko powiadamy: „Rozmawialiśmy już tyle razy ze sobą i nie udawało nam się porozumieć. Dlaczego na mediacji miałoby być inaczej ? On/ona nigdy się nie zmieni” !
Zapewniam Cię, że gdyby miała to być prawda, takie zawody jak mediator nie istniałyby.
Rozmowa w obecności mediatora to zupełnie coś innego niż rozmowa bez jego udziału
Istnieje ogromna różnica między rozmową dwóch, często nieprzygotowanych, wzburzonych, negatywnie do siebie nastawionych osób, a Waszą rozmową w obecności prowadzącego cały proces mediatora, który umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia, dba o hamowanie emocji, używa odpowiednich technik komunikacji, podejmuje elastyczne kroki celem właściwego ukierunkowania rozmowy.
Kiedy przestajemy ze sobą rozmawiać, a każda z osób pozostających w konflikcie przeżywa swoje zranienia i frustracje żywiąc niejednokrotnie urazę do drugiej osoby- łatwo o nieporozumienia, nadinterpretacje i fałszywe założenia. Nie potrafimy obiektywnie i w sposób intelektualnie wyważony oceniać własnych myśli.
Na mediacji każda ze stron może spokojnie przedstawić własny punkt widzenia, swoją perspektywę oraz oczekiwania na przyszłość. To one później stanowią podstawę wspólnych decyzji.
Nie łudźmy się. Nie potrafimy w taki sposób sami ze sobą rozmawiać. Wymaga to ogromnej samodyscypliny, wielkiej miłości, nawet wtedy, gdy czujemy najgorsze myśli w stosunku do rozmówcy. Któż z nas umie to w sobie przekroczyć ? Wymagałoby to więcej niż heroicznej postawy…
Mediator w swojej pracy
Podczas procesu mediacji oboje decydujecie samodzielnie. Bez pośpiechu, spokojnie, w cieple domowej atmosfery, przy herbacie lub kawie. Gruntownie wspólnie przyglądamy się możliwym rozwiązaniom, a potem sami wybieracie takie, które Wam najbardziej odpowiadają.
Mediatorzy pomagają tonować emocje, a jeśli się one nasilają- ukierunkowują je na konstruktywne tory. Pomagają przejść od rozpamiętywania przeszłości do planowania przyszłości. Dbają o równowagę procesu, hamują możliwą do wystąpienia eskalację emocji, troszczą się o właściwy sposób wzajemnej komunikacji.
Mediatorzy mają przygotowanie i doświadczenie do prowadzenia mediacji w sposób jak najbardziej owocny. Są specjalistami z dziedzin psychologii i socjologii.
Mediator bardzo porządkuje całą rozmowę. Dba o równowagę oraz kontroluje jej przebieg. Trzyma on lejce dyskusji w taki sposób, aby cały proces mówiąc kolokwialnie „nie rozlazł się”. Dyscyplinuje gdy jest to konieczne, dowartościowuje gdy zachodzi taka potrzeba. Skupia rozmowę na detalu i merytoryce danego problemu. Nie pozwala pączkować wątkom pobocznym dezorganizującym całą pracę.