Poradnia
Siła Pojednania

Wybór chwili do wspólnej rozmowy jest bardzo ważny !

Czy jesteśmy świadomi faktu, że to samo zdanie wypowiadane w różnych momentach i kontekstach sytuacyjnych oraz formie może przynieść zgoła różne rezultaty ? Więcej- może to pociągać za sobą rozmaite, najczęściej negatywne konsekwencje… Warto więc wiedzieć co, kiedy i w jaki sposób mówić do współmałżonka, aby nie tylko czegoś nie zepsuć ale i osiągnąć spodziewany rezultat wspólnej rozmowy. Jeśli więc chcesz powiedzieć mężowi/żonie szczególnie o czymś trudnym- wiedz, jak ważny jest wybór chwili oraz sposób w jaki to powiesz !

Tą samą informację możemy przekazać na wiele sposobów. Jest to oczywiście temat rzeka, jednak dokonamy tutaj takiego skondensowanego i uproszczonego opisu tak, aby każdy mógł na jego podstawie poddać refleksji swój sposób komunikowania się z bliskimi. Możemy zatem tę samą informację przekazywać:

– różnie dobierając słowa- niektóre zostaną zaakceptowane, inne odrzucone,

– dobierając odpowiednią formę przekazu (może to być e-mail, telefon, rozmowa osobista, sms),

– dobierając odpowiednią tonację głosu, jego barwę oraz tempo. Możemy również modulować głos uzyskując różnorodny efekt. Przykłady: ton głosu może być oskarżycielski lub pojednawczy, jego barwa ciepła lub zimna, tempo mówienia szybkie bądź wolne, modulacja głosu może wywołać u rozmówcy np. irytację, ból, zasiewać poczucie winy, powodować uczucia poniżenia bądź lekceważenia, zainteresowania, ciekawości),

– wreszcie możemy dobierać właściwy moment dla naszej rozmowy. Oczywistym faktem jest, że w momencie zmęczenia czy zdenerwowania nie powinniśmy podejmować trudnego tematu. Podobnie jak chwile relaksu, wypoczynku, czy też pobyt na urlopie również nie będą dobrym momentem na podejmowanie trudnych tematów rozmów.

Wyczucie i inteligencja na wagę złota

Tu istotna jest pewna wrażliwość, inteligencja, znajomość partnera i elementarna umiejętność choćby minimalnego przewidywania możliwych konsekwencji. Istotna staje się umiejętność wyczucia momentu i sytuacji. Oczywiście nigdy nie będziemy w stanie w stu procentach przewidzieć co się wydarzy, ale można skutecznie minimalizować niepożądane okoliczności.

Mamy zatem tu mozaikę elementów, które powinniśmy poddawać analizie oraz czasem i obróbce zanim powiemy coś, czego możemy później żałować. Powinniśmy być świadomi, że nawet jednym zdaniem możemy wywołać dokładnie przeciwny do zamierzonego efekt rozmowy.

Zatem jest to tak istotne !

Nie oznacza to jednak, że nabywszy tą wiedzę powinniśmy przesadnie cedzić informacje, zastanawiać się na tysiąc sposób jak daną informację przekazać lub sztucznie wywoływać najbardziej sprzyjające wypowiedzeniu się okoliczności po to, by uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujący nas efekt rozmowy.

Chodzi raczej o inteligentne spojrzenie na sytuację. Pewną wysublimowaną delikatność.

Wiemy, że ludzie niekiedy bardzo się od siebie różnią. Jedni są mniej wrażliwi, inni bardziej.

Cały problem polega na tym, aby wiedzieć komu, kiedy, co i w jaki sposób powiedzieć. 

Dobierz właściwe narzędzia do swojej pracy

Dobór narzędzia jest niezwykle istotny. Posłużę się tu przykładami: Nie przykręcimy śrubki kawałkiem chleba, ani nie przywieziemy wielkiej szafy małym samochodem. Podobnie do różnych ludzi trafimy różnym sposobem. Musimy tylko wybrać odpowiednie narzędzie.

Dla jednych sms będzie akceptowalny, u innych wywoła oburzenie. Dla jednego przejście do konkretu będzie normą, inna osoba zaś potrzebuje pewnego wstępu, jedni cenią zwracanie się „na Ty”, inny zaś będzie czuł się w takiej sytuacji niekomfortowo. Jedno są wrażliwi na przeprosiny, inni tego nie wymagają.

Starajmy się też nie oskarżać a raczej mówić pojednawczo. Większość ludzi też optymistyczniej przyjmie ciepło w głosie niż chłód. Dobór tempa mówienia jest też niezwykle ważny- niektórzy mówią wolno, co może wywołać irytację rozmówcy, inni szybko, co z kolei może wywołać zagubienie i zdenerwowanie u kogoś innego.

Wreszcie dobierz odpowiedni czas i moment do rozmowy. Z reguły podejmowanie trudnego tematu bezpieczniejsze będzie w sytuacji odczuwania wspólnego spokoju i bezpieczeństwa, raczej w sytuacji, w której oboje jesteście wypoczęci, nie spieszycie się ani nie martwicie czymś poważnym. Raczej w zdrowiu niż chorobie i oczywiście w cztery oczy. Wskazany jest wstęp w postaci kilku ciepłych zdań. Wzajemne przyzwyczajenie się do podjęcia trudnego tematu.

Buduj raczej pełne zdania, unikaj form kojarzących się z rozkazem czy nakazem. Staraj się nie sprawiać wrażenia „mruka”, utrzymuj kontakt wzrokowy z rozmówcą. Pamiętaj też o stosowaniu słów miłych dla rozmówcy (powinieneś/aś je dobrze znać- zdrobnienia, zamienniki imienia), ale również i tych powszechnie znanych takich jak: przepraszam, proszę, dziękuję Ci.

Każdy z nas powinien wyposażyć się wcześniej w ową wiedzę o rozmówcy i samym sobie. Niezwykle pomoże to w prowadzeniu późniejszych rozmów, szczególnie na tematy trudne.

Udostępnij

Codzienne życie małżeństw często nie bywa łatwe. Wielokrotnie zmagamy się z szarą codziennością oraz licznymi trudami które przynosi nowy dzień.
Niech ta garść artykułów stanie się dla Was pomocą w często odważnym stawianiu kolejnych małżeńskich kroków w Waszym życiu!